جمعه 31 شهریور 1402

دونیت تبلیغات تماس با ما طراحی سایت
  • نویسنده :
  • بازدید : 136 مشاهده

 

بنام خدا

 

خلاصه ای از عملکرد ۴ ماهه امور آبفا پاوه

 

عملکرد مذکور صرفا جهت کاهش تنش آبی از تاریخ اول خرداد تا اول مهر ۹۹ انجام گرفته است.

 

الف) بخش شهری

 

۱.شهر پاوه: با توجه به نیاز آبی شهر, پروژه انتقال آب هانی کوان توسط شرکت آب منطقه ایی درحال انجام بوده و این پروژه تاکنون به بهره برداری نرسیده است.

 ضمنا در سال جاری و بویژه در شهر پاوه هیچگونه قطعی آب نداشته ایم. 

  پروژه لوله گذاری آب مسکن مهر تپه کوله پاوه که از یکسال پیش بدلیل عدم تخصیص اعتبار غیرفعال گردیده بود, مجددا با اعتبار داخلی آبفا فعال و ۸۰۰ متر لوله گذاری باقیمانده انجام گرفت.

 

۲. شهر نودشه: درشهر نودشه تجهیزات لازم جهت راه اندازی تاسیسات برقی ایستگاه های پمپاژ چشمه بل به نودشه با درآمدهای جاری تهیه گردیده و درحال مراحل پایانی راه اندازی آنها می باشیم.

همچنین جاده دسترسی به ایستگاه های پمپاژ بدلیل ریزش کوه در مسیر ایستگاه های ۴ و ۵ کاملا مسدود بوده که پیگیری های لازم جهت باز نمودن آن انجام و در آستانه شروع عملیات بازگشایی مسیر مذکور هستیم.

۳. شهر نوسود: درسال جاری هیچگونه قطعی آب در شهر نوسود نداشتیم.

 

۴. شهر باینگان: در شهر باینگان قطعی آب وجود ندارد, فقط بدلیل شکستگی لوله اصلی, مسدودیت ۸۰ متر لوله سایز ۱۲۵ در اثر رسوب گذاری آب, قطعی برق و سوختگی تابلو به مدت یک هفته نوسانات آب وجود داشت که رفع گردید.

 

۵. شهر بانه وره: باتوجه به اینکه منبع تامین آب شهر بانه وره یک دهنه چشمه با آبدهی محدود بوده جوابگوی نیاز آبی شهر نمی باشد. مطالعات تامین آب چاه جدید در شهر بانه وره توسط شرکت آب منطقه ایی انجام و عملیات اجرایی جهت حفاری چاه با هزینه یکی از خیرین شهر مذکور نیز شروع شده است.

 

   از ابتدای خرداد و بویژه در تابستان ۹۹ آب در شهر بانه وره بصورت نوبت بندی توزیع گردیده است, و در نقاطی از شهر آبرسانی سیار با تانکر نیز انجام می گیرد.

 

 ضمنا یک دهنه چاه عمیق در پایین دست شهر مذکور و روستاهای لاران سفلی, لاران علیا, میرعبدلی و بله ای حفاری گردیده و دارای آبدهی مناسبی می باشد, که بدلیل مشکلات اجتماعی تاکنون این چاه به بهره برداری نرسیده است.

 

ب) بخش روستایی

 

درحوزه روستایی با بازدید و بررسی در وضعیت آبرسانی در روستاهای تحت پوشش این امور, اقدامات ذیل انجام گرفته است:

 

۱. روستای دشه: پروژه لوله گذاری خط انتقال از چشمه دشه به مخزن زون پست, با لوله فولادی سایز ۲۰۰ که در حد ۱۰۰ متری از آن بدلیل معارض و عدم رغبت پیمانکار باقیمانده بود, پروژه مجدا فعال و کار به اتمام رسید. 

 

 با توجه به توافق صورت گرفته تامین آب باغات از طریق هانی کوان صورت گرفت، و آب چشمه اصلی دشه طی قراردادی در شبکه روستا قرار گرفت، و روستای مذکور از برنامه آبرسانی سیار خارج گردید. 

 حال! این امور با شورا و دهیار به توافقاتی جهت تامین آب دائم روستا دست یافته که انشاا... برای سال آینده برنامه آبرسانی سیار با تانکر برای روستای دشه حذف خواهد شد.

 

۲.روستای گلال: چاه واقع در روستای "درمور" با عمق ۳۳۰ متر که درسال گذشته الکتروپمپ همراه با کابل, لوله و سایر اتصالات در آن سقوط کرده بود با تدابیری و هزینه جاری شرکت نجات یافته و مجددا تجهیز و راه اندازی گردید.

 ضمنا آب روستاهای گلال, درمور و بخشی از روستای خانقاه از طریق این چاه تامین می گردد.

 

۳. روستای دره بیان: احداث ایستگاه پمپاژ همراه با انجام ۶۵۰ متر لوله گذاری خط انتقال از پایین دست روستا تا مخزن به منظور تامین و رفع کمبود آب روستا با اعتبار داخلی و مشارکت مردمی انجام گرفت.

 

۴. روستای دوریسان: اتصال شبکه آب محله جنب مسجد قدس روستای دوریسان به شبکه آب شهری پاوه به متراژ ۱۰۰ متر وتعداد ۱۲۰ خانوار که امکان آبرسانی آنها از شبکه روستایی وجود نداشت, و سال های مدیدی بود که مردم محل با قطع آب طولانی مدت مواجه بودند, مشکل تامین آب آنها رفع گردید.

 

۵. روستای مزیدی: ارتقاء و اصلاح خروجی مخزن روستای مزیدی همراه با ۱۰۰ متر لوله گذاری سایز ۱۱۰ پلی اتیلن و ساماندهی توزیع آب (توزیع عادلانه) در روستای مذکور انجام گرفت.

 

  ضمنا بهسازی چاه ماشینی و کول گذاری به طول ۵۰ متر جهت انتقال آب چاه مذکور به چاه دستی روستا, به منظور افزایش میزان تامین آب با مشارکت مردمی نیز انجام گردید.

 

 با این دو کار تا حدود زیادی مشکل تامین و توزیع آب روستای مزیدی حل, و علاوه برآن آبرسانی سیار نیز بصورت روزانه با تانکر برای بخشی از روستا انجام گرفت.

 

۶. فعال نمودن ۳ پروژه آبرسانی روستاها: 

 پروژه آبرسانی مربوط به روستاهای دودان همراه با اصلاح شبکه توزیع, احداث خط انتقال بطول ۲۵۰۰ متر، ساخت یک باب مخزن و بهسازی چشمه

 پروژه آبرسانی مربوط به روستای میرعبدلی همراه با احداث خط انتقال و ساخت حوضچه جمع آوری آب, ساخت اتاقک کلرزنی و ایستگاه پمپاژ

 اجرای خط انتقال آب روستای خانقاه به گلال

 

ه پروژه بعد از یک وقفه یکساله (تعطیل شده بودند) با پیگیری این امور و تلاش همکاران ستادی مجددا فعال گردیدن

 

این سه پروژه بعد از یک وقفه طولانی تعطیل شده بودند که با پیگیری این امور و تلاش همکاران ستادی مجددا فعال گردیدند

 

۷. مجتمع روستاهای چورژی، نسمه، سرکران، بندره و بخشی از روستای دوریسا

برنامه ریزی جهت توزیع مناسب آب در روستاهای مذکور و ارائه طرح پیشنهادی اصلاح شبکه و تامین آب روستای مذکور به آب و فاضلاب اس تان، همچنین انجام ۶۰۰ متر لوله گذاری سایز ۱۱۰ پلی اتیلن به جهت زون بندی و توزیع عادلانه آب با مشارکت دهیاری و مردم انجام گرفته است‌. از تاریخ ۲۰ شهریور به بعد آبرسانی سیار بصورت یک روز درمیان با تانکر صورت گرفت. با انجام این لوله گذاری آبرسانی سیار نیز از برنامه این امور حذف گردید

 

۸. اجاره چاه برای روستای سریاس: یک حلقه چاه متعلق به یکی از باغداران جهت تامین آب شرب روستا اجاره گردید. همراه با عقد قرارداد سه ماهه در بکارگیری آبدار، روستای سریاس درسال جاری از برنامه آبرسانی سیار نیز خارج گردی

 

۹. توافق با اوقاف در واگذاری ۱۲ ساعت از ۲۴ ساعت آب چشمه بالادست روستای وزلی ( حذف تانکر تا ۱۵ شهریور ) از تاریخ ۱۵ شهریور به بعد بدلیل افت شدید آب چشمه های مذکور، آبرسانی با تانکر شهرداری نوسود روزانه ۶۰۰۰ لیتر ( توافق با شهرداری ) انجام گردی

 

۱۰. درسال جاری کمترین تنش آبی نسبت به سال های قبل را طی کردیم بطوریکه آبرسانی سیار به حداقل رسید, ۲۶۰۰ متر لوله گذاری با مشارکت مردمی صورت گرفت که ۸۰۰ متر آن مربوط به مسکن مهر تپه کوله پاوه بو

 

ضمنا درسال ۹۹ برای شهرها و روستاهای شهرستان پاوه و همچنین آبرسانی سیار  اعتباری برای این امور در نظر گرفته نشده است.

 

سالم مرادی

سرپرست امور آبفای شهرستان پاوه

نظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

باکس جستجو

هر موضوعی که میخواهید جستجو کنید را در این قسمت بنویسید

تمام حقوق مطالب سایت برای پایگاه خبری صدای چورژی حفوظ میباشد