جمعه 31 شهریور 1402

دونیت تبلیغات تماس با ما طراحی سایت
  • نویسنده :
  • بازدید : 84 مشاهده

هیات رئیسه سال دوم شورای شهر در حالی به اتفاق آرای همه اعضا تشکیل شد که مشابه آن در سال‌های گذشته رخ نداده بود و این همدلی، امید به تاثیر گذاری بیشتر را زنده می‌کرد.

جایگاه شورای شهر اگر چه به دلایل عدید تضعیف و رسالت آن محدود به نظارت و جهت دهی به امورات شهرداری شده، اما امسال سعی بر بازگشت شورا به جایگاه واقعی خود بود.

با تشکیل چهار کمیسیون عمران و خدمات شهری، مالی و سرمایه گذاری، حقوقی و ورزشی و کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی هر طرح و لایحه و پیشنهادی ابتدا در کمیسیون مربوطه بررسی و کارشناسی و در نهایت جهت تصمیم گیری به صحن شورا ارسال شده است و در بسیاری از جلسات کمیسیون نیز سعی بر دعوت از کارشناسان و صاحبان نظر به جهت همفکری شده است. در سال ۱۴۰۱، ۱۱۹ جلسه کمیسیون‌های چهارگانه و ۵۰ جلسه رسمی برگزار شده که نتیجه آن ۱۷۱ مصوبه بوده که در این میان هیات تطبیق مصوبات شهرستان تنها ۳ درصد از مصوبات شورای اسلامی شهر را مغایر با قانون تشخیص داده است.

حضور منظم اعضای شورای شهر در میز خدمت دوشنبه های شهرداری به منظور پیگیری مشکلات مراجعین و حضور در محلات و دیدارهای چهره به چهره و گزارش‌های منظم هفته‌ای و استفاده‌ی اعضا از بستر شبکه های اجتماعی برای ارتباط با شهروندان موجب شد که بسیاری از همشهریان به راحتی بتوانند ایده‌ها، نظرات و دیدگاه خود را در امورات مختلف بی واسطه با نمایندگان پارلمان شهر به اشتراک بگذارند و از آنچه در شورای شهر گذشته مطلع باشند.

پیگیری مسائل و کمبودهای شهر از طریق ادارات کل و سازمان‌ها دیگر فعالیت صورت گرفته است. دیدار با مدیر عامل شرکت مخابرات در استان و حضور ایشان در شهر به جهت بررسی موضوعات مطرح شده، دیدار با مدیر آبفای استان و معاونین ایشان و طرح موضوع تامین آب شرب پایدار مناطق الحاقی و وعده گرفتن از نماینده اورامانات به جهت تلاش برای اختصاص ردیف بودجه برای اجرای این طرح و طرح جمع آوری فاضلاب مسیر شمشیر تا نوریاب در همان دیدار، پیگیری مستمر مشکل فاضلاب مناطق الحاقی از طریق آبفای استان و دبیر کارگروه سلامت استان، حضور در سازمان برنامه و بودجه‌ی کشور به جهت پیگیری وصول طلب‌های میلیاردی شهرداری از دستگاه‌های دولتی، پیگیری چندین باره جهت دریافت اعتبارات، تسهیلات و ماشین آلات در سازمان شهرداری‌های کشور، رایزنی مستمر با مسکن و شهرسازی و اعضای کارگروه ماده ۵ استان به جهت پیگیری مشکلات و موانع تصویب طرح تفصیلی و شروع مطالعات طرح جامع جدید شهر، دیدارهای متعدد با نماینده اورامانات و به جهت پیگیری مجوز تاسیس مجتمع آموزش عالی سلامت شهرستان، پارک ۷۲ هکتاری قلادزی، پارک سر درده و تامین اعتبار برای ارائه خدمات عمرانی در مناطق الحاقی، دیدارهای مستمر با مدیران کل منابع طبیعی، جهاد کشاورزی و اقتصاد و دارایی استان در خصوص واگذاری زمین‌های اراضی ملی به جهت بهره برداری شهرداری به عنوان فضای سبز و ….

بودجه، دفترچه عوارضات و ارزش معاملاتی به عنوان مهم‌ترین سندهای راهبردی ابلاغی یک ساله شورای شهر به شهرداری در شورای ششم با حساسیت بالا و با در نظر گرفتن جمیع شرایط به گونه تنظیم ‌شده است که در برگیرنده منافع شهر و آرامش شهروندان باشد. بودجه امسال شهرداری با مبلغ ۶۰ میلیارد بسته شد که برای اولین بار به منظور شفافیت و جلوگیری از سلیفه‌ای عمل کردن به ریز تمام ‌پروژه‌های عمرانی در آن گنجانده شده است که نظارت شورا و مردم بر عملکرد شهرداری را تسهیل و شهرداری را مجاب به با برنامه پیش رفتن می‌کند. تعریف بیش از ۲۰۰ آدرس در دفترچه عوارض امسال گامی در راستای دریافت عادلانه عوارضات از شهروندان بود و نرخ عوارضات از صفر تا حداکثر ۴۰ درصد افرایش داشته و مبلغ عوارض کسب و پیشه با ایجاد تغییراتی اساسی به گونه ای مشخص گردیده که در برخی از موارد تا ۸۰۰ درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته و این به منظور تشویق کسبه و مراکز خدماتی و درمانی به پرداخت عوارضات سالیانه بود. دفترچه ارزش معاملاتی نیز با متوسط افزایش ۲۵ درصدی به گونه ای تنظیم شده که ساخت و ساز‌های داخل تراکم و برابر ضابطه حداقل پرداختی به شهرداری را داشته باشند و به جهت حمایت و تشویق شهروندان به ساخت و ساز قانونی گاها مبالغ پرداخته شده نسبت به سال قبل کاهش یافته است و مبالغ جرایم برای ساختمان‌های بلند مرتبه‌ای که نظم شهر و ارامش شهروندان را بهم زده اند بر اساس تعداد طبقات خارج ار تراکم ۳، ۴ و ۵ برابر سال گذشته ابلاغ شده است.

نامگذاری کوچه ها و معابر شهر دیگر فعالیت شورای شهر بوده که تا تحقق وعده نامگذاری همه کوچه‌ها و معابر ادامه خواهد داشت، در ۷ ماه گذشته بیش از ۲۰۰ مورد نامگذاری داشته ایم که شهرداری در حال نصب برخی از تابلوها و تهیه باقی مانده آن‌ها است.

در کارگروه نامگذاری سعی شد با همفکری شهروندان ضمن استفاده از اسامی بومی و شخصیت‌های برجسته محلی و منطقه‌ای، هویت محلات را نیز پاس بداریم و از این رو میادین، خیابان و کوچه هایی را به نام میرئاوا، قلادزه، کریسان، تپه کوله، بیرواس، هیات، شمان، دوریسان، سرکران، قاضی جبرئیل، خواجه نصرالله طاهری، شهید عبدالله زاده، حاج علی احسن امینی و … نامگذاری شدند.

در روزهای شروع بکار شورای ششم ششم تاکید بر ساماندهی معابر شهرک کارگاهی، روکش آسفالت خیابان مرکزی، ایجاد معبر میرعمر، محله سرباور بود که شهرداری بود که بخش عمده آن توسط شهرداری انجام گرفت. اصلاح هندسی برخی معابر، پیاده رو سازی و ایمن سازی برخی نقاط از مصوباتی بود که شهرداری مکلف به انجام شد و تعدادی از آن مصوبات اجرا و تعدادی نیز در دستورکار برای انجام هستند. ساماندهی وانت‌های فروش میوه، اجرای دقیق محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها ترافیکی، راه اندازی و تجهیز و تعمیر زیرساخت های الکترونیکی کنترل ترافیک، ایمن سازی پیاده رو ها و … همواره به جهت تعدیل معضل ترافیک مورد تایید و ناکید شورای شهر بوده است.

خرید دستگاه‌های تولید قطعات بتنی، تجهیز و تعمیر و تلاش برای اخذ گواهینامه‌ های استاندار کارخانه آسفالت، راه اندازی کارخانه سنگ شکن از اقدامات در راستای تامین درآمد پایدار برای شهرداری بود که تلاش‌ها برای بهتر شدن و بازدهی بیشتر آنها نیز ادامه خواهد داشت.

طرح مطالعاتی مدیریت پسماند شهر با اولویت بررسی وضعیت محل دفن زباله و ایجاد تغییرات مهندسی در محل کنونی از جمله‌ی دیگر اقدامات شورای شهر است که توسط شهرداری در حال پیگیری برای اجرایی شدن است. پیشنهاد خرید المان‌های مناسبتی، بازسازی فضای بوستان‌ها، رنگ آمیزی پله‌های میدان مولوی تا دره باسام به عنوان یکی از طولانی ترین پله‌های شهری کشور، پیگیری حقوقی موضوع زمین فوتبال نسمه و … دیگر امورات صورت گرفته بود.

شورای شهر همواره از حضور هنرمندان و اهالی قلم و فرهنگ استقبال نموده و در این راستا و در جهت کمک به نویسندگان و ناشران سعی داشته با توجه به اعتبارات در اختیار همراهی نماید و کتاب آتی چاپ روضه الصفا از جمله کتاب‌های چاپ شده توسط شورا و شهرداری می‌باشد. شورای شهر در سال گذشته برابر ضوابط حاکم در حمایت از ورزشکاران و افتخار آفرینان رشته‌های مختلف، تیم‌های ورزشی و هیات کوتاهی نکرده و با استفاده از ظریفت‌های شهرداری سعی نموده در پروژه‌های ورزشی از جمله زمین چمن مصنوعی روستای خانقاه و استخر سر پوشیده شهر همراه و هم قدم باشد.‌

همچنین شورای اسلامی شهر به وعده خود در روز جهانی معلولان سال ۱۴۰۰ مبنی بر خرید وسایل بازی برای استفاده دانش آموزان مدرسه طلوع عمل و وسایل وعده داده شده در شهریور ماه ۱۴۰۱ در محل مذکور نصب و راه اندازی شدند.

امید است در آینده، همانند گذشته شهروندان مجموعه شورای اسلامی شهر را حمایت نموده تا گامی دیگر به آنچه که باید نزدیک شویم.

نظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

باکس جستجو

هر موضوعی که میخواهید جستجو کنید را در این قسمت بنویسید

تمام حقوق مطالب سایت برای پایگاه خبری صدای چورژی حفوظ میباشد