جمعه 31 شهریور 1402

دونیت تبلیغات تماس با ما طراحی سایت
  • نویسنده :
  • بازدید : 180 مشاهده

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس سه روز گذشته در یک گفت‌وگوی تلویزیونی، خبر از دستور رهبر معظم انقلاب در مورد بازنگری در قانون سربازی داد و گفت: اصل موضوع سربازی نیاز به بازنگری دارد و در دستور کار است.

هر چند‌ که دفاع از تمامیت ارضی کشور براساس قانون، وظیفه دینی و ملی هر ایرانی است و همه اتباع ذکور مکلف به انجام خدمت وظیفه عمومی هستند، اما در این میان این موضوع همواره به دغدغه بزرگی برای اشتغال و تشکیل زندگی نسل جوان تبدیل شده است.

شرایط جامعه بسیار تغییر کرده است و قوانین نظام وظیفه فقط در ساختار تفاوت کرده ولی شرایط به همان شکل است. شاید به همین دلیل است که طرح اصلاح قانون نظام وظیفه چند سالی است که در دستور کار مجلس قرار گرفته است.

یک‌بار موضوع سربازی اجباری یا اختیاری مطرح می‌شود و روزی دیگر بحث سرباز حرفه‌ای. این‌گونه مباحث نیز طرفداران و مخالفانی دارد؛ به اعتقاد نمایندگان موافق، انسجام نیروهای مسلح، حفظ اقتدار و امنیت ملی بسیار مهم است اما دورانی که این نیروهای جوان و توانمند در طول دوران خدمت سپری می‌کنند باید ثمربخش بوده و مهارت‌آموزی در آن صورت گیرد.

در همین ارتباط ولی اسماعیلی، نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، در گفت‌وگویی ضمن ابراز بی‌اطلاعی از جزئیات این بازنگری گفت: از حدود دو سال پیش در مجلس به دنبال شروع بحث سرباز حرفه‌ای و یا تخصصی در کشور بودیم. همان‌گونه که اغلب کشورهای توسعه‌یافته در این مسیر قرار گرفته‌اند.

نظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

باکس جستجو

هر موضوعی که میخواهید جستجو کنید را در این قسمت بنویسید

تمام حقوق مطالب سایت برای پایگاه خبری صدای چورژی حفوظ میباشد