جمعه 31 شهریور 1402

دونیت تبلیغات تماس با ما طراحی سایت
  • نویسنده :
  • بازدید : 53 مشاهده

نشست کارگروه گردشگری و ستاد خدمات سفر شهرستان پاوه به ریاست فرماندار و با حضور معاون میراث فرهنگی و گردشگری استان، معاون امور عمرانی فرمانداری، بخشدار مرکزی و مدیران ادارات و ارگانهای عضو کارگروه برگزار شد.

فرماندار پاوه در این نشست با اشاره به ثبت جهانی اورامانات گفت: تدوین یک طرح جامع به منظور ساماندهی گردشگری در حوزه های مختلف آن بسیار ضروری و نیاز است.

دکتر اردشیر رستمی افزود: رونق گردشگری مستلزم فراهم کردن زمینه حضور سرمایه گزاران است که این مهم فقط با همراهی، حمایت و برداشتن موانع پیش روی سرمایه گزاران است.
وی تصریح کرد: شهرستان پاوه یکی از مناطق کم نظير است که در تمامی فصول سال ظرفیت و پتانسیل های لازم برای حضور گردشگران را دارد، لذا با برنامه ریزی و هدفمند کردن گردشگری می‌شود یک تحول شگرفی در شهرستان ایجاد کرد‌.

رستمی با بیان اینکه شهرستان پاوه دارای روستاهای هدف گردشگری است افزود: نگاه گردشگری شهرستان، گردشگری روستایی است لذا با توجه به این ظرفیت مهم باید روستاهای هدف گردشگری افزایش پیدا کند.
فرماندار پاوه بر شناسنامه دار کردن اماکن اقامتی و خانه های مسافر و نظارت دقیق و مستمر براین اماکن تاکید کرد.
وی با تقدیر از فعالیت های شرکت رزرواسیون گردشگری سیران پاوه گفت: این شرکت برای همین راه اندازی و دایر شده است که رزرواسیون اقامتگاه ها و خانه های مسافر را پوشش دهد برای چند نفر هم اشتغال ایجاد کرده است امکانات و سیستم خوبی فراهم کرده اند لذا باید از ظرفیت این شرکت هم برای ساماندهی خانه های مسافر و آگاهی بخشی به مسافران برای اسکان حتما استفاده شود و مصوب است که تمامی اقامتگاه ها در این شرکت ثبت نام کنند و هر اقامتگاه و یا مکان اسکانی که در این شرکت ثبت نشود از نظر ما غیرقانونی است.


معاون امور عمرانی فرمانداری پاوه نیز در این نشست گفت: بنا به ضرورت و در جهت رسیدگی به مشکلات و چالش‌ ها و نیازمندی هایی که در حوزه گردشگری شهرستان وجود دارد کارگروه گردشگری را با ریاست فرماندار دلسوز و ساعی شهرستان فعال و این جلسه را تشکیل دادیم و بررسی میکنیم موضوع ساماندهی و نظارت بر خانه های مسافر و اماکن اقامتی، برنامه ریزی در حیطه وظایف ستاد هماهنگی خدمات سفر، تشکیل انجمن حافظان میراث فرهنگی و موضوع ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان که دست آورد خوبی بود اما متاسفانه کم کم به فراموشی سپرده شده است.


مهندس سالم مصطفایی گفت: استحضار دارید سالهاست از شهرستان پاوه به لحاظ دارا بودن جاذبه های طبیعی و خدادادی و شرایط آب و هوایی و فرهنگی و تاریخی به عنوان قطب گردشگری استان و حتی کشور نام برده می‌ شود اما این سوال وجود دارد برای استفاده از این فرصت ها و قابلیت هایی که وجود دارد متولیان امر به ویژه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حوزه ایجاد زیر ساختهای لازم، امکانات و خدمات و حفظ آئین و فرهنگ و صنایع دستی در این دیار تا کنون چه اقداماتی انجام داده و چه برنامه ای خواهد داشت.


وی افزود: ما در شهرستان پاوه دیگر فرصتی برای آزمون و خطا نداریم بایستی به صورت علمی و عملی و با استفاده از تجربیاتی که بدست آمده اقداماتی انجام شود که باعث پیشرفت و رونق بهتر و رضایتمندی مردم در این حوزه شود.
معاون عمرانی فرمانداری پاوه تصریح کرد: به عنوان مثال در حوزه اسکان در اقامتگاه ها و خانه های مسافر و برای استفاده از تمام ظرفیت های موجود باید برنامه ریزی و نظارت بهتری داشته و نباید بی تفاوت باشیم و موضوع را به گذشت زمان و تجربه بعد آن موکول نکنیم که فرصت ها ازدست خواهد رفت چه بسا نتایجی که بعدها قابل جبران نباشد.


مصطفایی یادآور شد: امام جمعه گرانقدر و دلسوز پاوه که همواره دغدغه حفظ دین، آئین و فرهنگ منطقه در کنار تامین معیشت مردم در حوزه گردشگری دارد در دیدار فروردین ماه با معاون سازمان میراث فرهنگی کشور به سه نکته مهم یعنی حفظ دین و فرهنگ منطقه در کنار کسب درآمد و معیشت مردم، ساماندهی و شناسنامه دار نمودن اماکن اسکان، اقامتگاه‌ها وخانه های مسافر، استفاده از ظرفیت دهیاران و دلسوزان محلی برای ساماندهی گردشگری در منطقه اشاره فرمودند که میتواند فصل الخطاب نیز باشد.
وی افزود: موضوع ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان بایستی باعث رونق گردشگری و اقتصادی در منطقه شود. دست آورد خوبی برای منطقه بود اما تا کنون انتظارات در این رابطه برآورده نشده و نتایجی حاصل نشده که سازمان و مدیر پایگاه بایستی با پیگیری و اقدامات بهتر پاسخی در این رابطه برای اقناع مردم داشته باشد.

وی تصریح کرد: مدیر میراث فرهنگی و گردشگری پاوه انتظارات خود را بصورت مشخص از شهرداران و شوراها و دهیاران بویژه روستاهای هدف گردشگری شهرستان اعلام و تاکید میکنم این عزیزان در جهت اهداف جلسه و رونق بیشتر گردشگری و فراهم شدن رضایتمندی مردم شریف شهرستان و مسافران همکاری و فعالیت خوبی داشته باشند.

معاون عمرانی فرمانداری پاوه در پایان سخنان خود گفت: فراهم شدن زمینه اشتغال و کسب درآمد و در نتیجه ماندگاری مردم شریف روستاها برای ما مهم است و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری میتواند با جلب مشارکت و کمک دهیاران در این رابطه نقش خوبی ایفاء نماید و انتظار داریم در آینده شاهد اقدامات و نتایج مفیدی باشیم.

نظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش

باکس جستجو

هر موضوعی که میخواهید جستجو کنید را در این قسمت بنویسید

تمام حقوق مطالب سایت برای پایگاه خبری صدای چورژی حفوظ میباشد